LETA 1913 ROJEN PATER WOLFGANG KOGLER

KARTUZIJAN, IZDELOVALEC JASLIC (*1913 † 1993)

(Besedilo prispeval Nejc Štucin, fotografije Drago Žumer)

Zelo iskan izdelovalec jaslic je bil kartuzijan p. Wolfgang Kogler, doma iz Eisenerza v Avstriji. V kartuzijanski red je vstopil leta 1937 in kmalu začel izdelovati jaslice. Leta 1963 je prišel v kartuzijo Pleterje, kjer se je zaradi naročil posvetil jasličarstvu. Vsako leto je izdelal do 70 jasličnih garnitur iz žgane gline. Vodila ga je misel o božji ljubezni, ki se nam je razodela z rojstvom Božjega Sina. Naše jaslice so njegovo prav posebno delo, saj je to komplet zadnjih njegovih figur. Na prav poseben način izraža toplino, ki jo skozi figure ponazarja ljudem. Številne cerkve imajo njegov komplet, saj so narejene zelo prefinjeno. Patrova misel pri izdelovanju jaslic je prečudovita. Vse kar delaš, delaj s srcem, misli z ljubeznijo in vse naj bo prežeto z Božjim žarom. Vsak gib, vsak trenutek naj v človeku sije Božja modrost.

ZALOŠKE JASLICE

Že dolgo časa smo razmišljali, kako bi napravili Božič nekoliko drugačen. Prišla je ideja, da olepšamo naše jaslice. Skrbna misel je vodila v to, da postavimo nekaj drugačnega, predvsem pa, da te jaslice približamo majhnim otrokom. Misel je kaj kmalu prišla na plan. V zaloški cerkvi smo postavili jaslice, ki so odraz Božje ljubezni, veselja in nepopisne sreče. V njih lahko vidimo potok, ki izraža Jezusovo rojstvo. Postavili smo tri ognje, da se pastirji lahko grejejo. Tudi na kurišče za kaj dobrega skuhat, nismo pozabili. Ogenj predstavlja Jezusovo moč in toplino. Zraven vsega pa je še majhen vodnjak, ki je črpališče žive vode. Skozi jaslice je preplet krhkosti in trdnosti. Jezusov prihod na svet je veličasten, saj je prišel v hlevček, ki je majhen, a za svet tako velik. Ko stojiš ob njih začutiš, da je svet lahko drugačen, če je v njem le en majhen košček tebe. Postavili pa smo tudi našo čudovito kašeljsko cerkvico, ki ima v zvoniku tudi zvonček. Kadar zazvoni, v srcu hrepenenje zbudi in vsakemu pravi, da Jezus je zares med nami. Ves trud in energija sta poplačana, ko se vaš ogled jaslic zapiše vam v srce.